Aktuality
Dotisky úspěšných titulů
Na letošní rok plánujeme dotisky dvou úspěšných titulů autorů Josefa Klímy (Zločin jak ho pamatuju) a Stefana Zweiga (Hvězdné hodiny lidstva). Podrobnosti v záložce Knižní hity. Nakladatelství Andrej...
07.06.2020, 14:55
» více

Ritter a Šťastný uvedeni do Právnické síně slávy
Gratulujeme našim autorům Petru Ritterovi a Zdeňku Šťastnému, kteří byli uvedeni do Právnické síně slávy prestižní soutěže Právník roku. Je to poprvé v historii, kdy cenu nedostal jednotlivec, ale...
02.02.2020, 22:17
» více

Napsali o nás
K 75. narozeninám
Zdroj: ČTK
Datum vydání: 01.04.2018

Praha 13. března (ČTK) - Dvacátou sbírku fejetonů připravuje oblíbený autor Rudolf Křesťan, někdejší redaktor časopisu Mladý svět, který od roku 1993 působil deset let v Týdeníku Televize a od té doby je na volné noze. I když 14. března oslaví pětasedmdesátiny, považuje jubilejní knihu za naději, že by neměl končit. Už proto, že dosavadní publikace vyšly v celkovém nákladu čtvrt milionu výtisků.
Křesťan by byl podle svých slov velice nerad, kdyby musel, stejně jako katoličtí biskupové, s dosažením tohoto věku odstoupit. A jako papež má právo prodloužit jim činnost, domnívá se, že jeho "papežem" jsou čtenáři a rozhlasoví posluchači. "Jestliže mi prodlouží toto mé funkční období, rád bych se dožil podzimu, až vyjde tato knížka s názvem To je pořád něco," řekl Křesťan ČTK.

Podle něj se totiž pořád něco děje. "Jde pouze o to, abychom byli vnímaví a vstřícní k novým skutečnostem, které sleduji se zájmem. Doufám, že to ze stránek opět s ilustracemi mé ženy Magdy bude trošinku vidět," dodal.
Křesťan odhaduje, že na kontě má na 2800 fejetonů. Předstihl tak svůj velký vzor Jana Nerudu, který jich napsal 2260. "Knižně jsem jich vydal 1400, což je výběr z celkového zveřejněného množství. Jestliže přijmeme variantu, že zhruba každý druhý jsem shledal vhodným zařadit do sbírky, dojdeme k číslu 2800 - a velký Jan Neruda by byl předstižen," vysvětlil. Svůj první fejeton zveřejnil už jako šestnáctiletý.

Je jedním z občasných moderátorů rozhlasového nedělního pořadu Dobré ráno s Dvojkou. "Každé vysílání je zvláštním zážitkem, protože jsem si podle ohlasů vědom, kolik milých lidí je na příjmu. Proto si fejetony čtu nahlas a uplatňuji je i v rádiu. Už na střední škole jsem se zbavil hendikepu, kdy jsem správně nevyslovoval písmeno "r". Na novinářské fakultě mi pomohl i herec Milan Neděla, kterého jsme měli na hlasovou výchovu," podotkl.

Vzorem autorské interpretace mu jsou Miroslav Horníček či František Nepil. Váží si toho, že některé z jeho textů namluvil Petr Nárožný. "Když interpretuji své vyprávěnky v rozhlasovém vysílání jako autor, jsem si vědom, že mám daleko k jejich hlasové kvalitě, ale snad je ve výsledku zase něco osobního," dodal Křesťan, který načetl své fejetony i na dvě CD.

Seznam témat si nedělá, alespoň námětově si je pamatuje, ovšem občas napíše na stejné téma text nový. "V řadě oborů se léty mnohé změnilo. Například je úplně jiné vyprávění o telefonu z dob mého mládí, či dnešního světa mobilů, který vytvořil novou virtuální realitu. Někdy nesouvisí ani tak s telefonováním; například jednou ve Vietnamu při výpadku proudu lékaři dokončili operaci jen za svitu mobilů," uvedl.

Nové nápady přicházejí podle Křesťana znenadání. "Někdy mám text rozepsaný - a on sám si řekne o úplně jinou cestu. Není to jen o nápadech, ale i o tom, co se v autorovi v tu chvíli rozvine, jak mu naskočí asociace a vzpomínky. Hodně mi pomáhá, že jsem během novinářské dráhy byl nejmíň dvacet let reportérem a poznal nekonečně prostředí včetně cest do padesáti zemí," řekl.

Jeho životním krédem je věta Zbavuj se iluzí, abys nepřišel o ideály. "Já v ně věřím. Ty základní jsem si nikým nenechal vzít, protože by se mi zdálo, že mi je ukradl a jsem chudší. Nemusí jich být moc, stačí, aby šlo o ty klíčové. Jsou už v některých významech obsaženy v rámci Mojžíšova Desatera," dodal.

« zpět
Z knižního světa
Magnesia litera 2019
Vážení čtenáři. Letošní vítěze prestižních knižních cen Magnesia Litera najdete zde.
21.04.2019, 13:14
Nová Zpráva o českém knižním trhu
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SCKN) zveřejnil pravidelnou zprávu o stavu knižního trhu, tentokrát za roky 2017/2018. Dokument obsahuje komplexní informaci o vývojových trendech v oboru a můžete si...
21.04.2019, 13:13
» více

Tištěná kniha odolává e-četbě
Prodej elektronických knih v Česku výrazně zaostává za Německem či Francií. Češi rádi stahují, nejsou ale ochotni za e-knihy platit. PRAHA Krátce po začátku nového tisíciletí měli prognostici...
29.12.2016, 01:41
» více

© Nakladatelství Andrej Šťastný 2007 - 2023 | code by karosh